?> میکرودرم چیست و در چه مواردی استفاده می شود؟ - کلینیک سیب سبز
روش جدید و بروز که برای لایه برداری استفاده میشود میکرودرم نام دارد که از ابزار ودستگاهی به منظور حذف لایه های بیرونی پوست ، استفاده کرده و غالبا بر روی پوست صورت انجام می شود. در این روش توده ای از کریستال های استریل بسیار ظریف به شکل کنترل شده توسط فشارهوا به پوست برخورد کرده و باعث کنده شدن لایه بیرونی سطح پوست می شود.
میکرودرم

این عمل منجر به تحریک ساخت سلول های سطحی پوست شده، در نتیجه لایه های پوستی سالم و محکم تر ایجاد شده، پوست منطقه مورد نظرصاف، شفاف و در ظاهر جوان تر خواهد شد.
میکرودرم یک روش است که برای جوان تر شدن پوست و برطرف شدن لکه ها وعوارضی مانند :

 • زخم های آکنه
 • منافذ باز پوست
 • لکه های قهوه ای
 • خطوط پیری
 • چین و چروک
 • رنگدانه
 • پوست های ضخیم

رفع آسیب پوست بر اثر نور خورشید مورد استفاده قرار می گیرد که اغلب در کمتر از یک ساعت انجام می شود. میکرودرم بیشتر برای افرادی است که مایل به بهبود ظاهری پوست صورت خود هستند.

میکرودرم به دسته هایی تقسیم میشود : 1- خفیف 2- متوسط 3- عمیق

در لایه برداری خفیف بیشتر لایه سطحی پوست و در واقع قسمت فوقانی اپیدرم برداشته می شود لذا بعد از آن ۵ روز پوست خشک و کمی پوسته پوسته میشود ولی پوست قرمز و زخم نمی شود ، لایه برداری خفیف در مواردی مثل شفاف کردن صورت و کاهش و جمع شدن منافذ باز صورت و کم رنگ کردن لکه های قهوه ای صورت کاربرد دارد . لایه برداری خفیف بهتر است ۶ تا ۸ جلسه هر۱۰ تا ۱۴ روز یک بار انجام داد ، بین جلسات فرد باید برای رفع خشکی از یک مرطوب کننده ملایم و مناسب واستفاده کند و نیم ساعت قبل از بیرون رفتن ازضدآفتاب به مقدار زیاد ( هر ۳ ساعت یک بار) استفاده کند . در لایه بردای متوسط تمام لایه سطحی پوست یا اپیدرم برداشته میشود در اینصورت پوست به مدت ۵ تا ۷ روز قرمز ( خفیف تا متوسط ) و خشک و پوسته پوسته میشود و حتی درمناطقی از پوست ممکن است یک زخم بسیار سطحی ایجاد شود که البته ان هم حداکثرطی یک هفته کاملا بهبود می یابد . لایه برداری متوسط برای درمان جوش یا اکنه هایزیر پوستی مثل جوش های سرسفید وسر سیاه کاربرد دارد همچنین برای کاهش ناهمواریهای سطحی پوست و اسکار های خفیف بعد از جوش مثل لکه ها وفرورفتگی های سطحی عد از جوش یا هر علت دیگری کاربرد دارد ، لایه برداری متوسط معمولا ۶ تا ۸ جلسه وهر ۳ هفته یک بار انجام میشود و در بین جلسات علاوه بر مواردی که در لایه برداری خفیف گفته شد محلول های ملایم خشک کننده هم برای پیشگیری از عفونت داده میشود .

در لایه برداری عمیق علاوه برتمام لایه سطحی یا اپیدرم قسمتی از لایه میانی پوست یا درمهم برداشته میشود و البته این نوع لایه برداری برای همه بیماران توصیه نمیشود وپزشک هم باید کاملا مهارت  لازم را داشته باشد چرا که اگر این دو فاکتور مهم لحاظ نشودامکان ایجاد لک بعد از زخم و یا حتی عفونت های ویروسی و میکروبی زیاد است. لایه برداری عمیق فقط در ناهمواری های زیاد پوست و اسکار ها و فرورفتگی های متوسط و عمیق پوست کاربرد دارد و بعد از این نوع لایه برداری پوست تا یک هفته زخم سطحی میشود لذا مراقبت بعد از آن هم بسیار مهم است .البته با دستگاه های جدید لیزر که عملا این لایه برداری عمیق را با عارضه بسیار کمتر وبهبود سریعتر زخم انجام میدهد بهتر است که اگر مراجعه کننده نیاز به لایه برداری عمیق دارداز لیزر استفاده کند. همانطور که فوقاً نیز به آن اشاره شد  زمان هر جلسه بسته به نوع و شرایط پوست فرد متفاوت می باشد. معمولا" لازم است جلسات درمانی چند نوبت تکرار شود. این روش شیوه مطمئن، کم هزینه، بدون درد و  بی خطر برای انواع پوست است.در کل  میکرودرم ابرشن برای چین و چروک های ظریف، کومدون های سرسیاه و سرسفید، لکه های رنگی پوست، جای جوش و کاهش اسکار پوست قابل استفاده است. با استفاده از این روش  تغییرات قابل ملاحظه ای در ظاهر پوست ایجاد می شود . گزینه های دیگری هم وجود دارند که تقریبا نتایج مشابهی دارند مانند : جراحی لیزر و تزریق پوست. این کار توسط جراح و متخصص پوست صورت گرفته و اغلب نتایج خوبی داشته و پوست صورت درمان می شود .

تاریخچه میکرودرم

میکرودرم ابریژن برای بار اول در سال 1985 در کشور ایتالیا انجام شد و بعدها در بیشتر کشورهای اروپایی به عنوان روش بدون عارضه جوان سازی استفاده شد. میکرودرم روشی است که در آن با استفاده از دستگاهی خاص، نوعی کریستال بسیار ظریف از جنس اکسید آلومینیوم با فشار تنظیم شده ای با سطح پوست در تماس قرار می گیرد و تراش بسیار سطحی در لایه های فوقانی شاخی پوست ایجاد می کند. در ضمن یک مکش نیز روی پوست انجام می شود که باعث جمع شدن کریستال ها از سطح پوست و همچنین بهتر شدن جریان خون به منطقه و فعال شدن سلول های فیبروبلاست و در نتیجه موجب ترمیم و طراوت پوست می شود.

موارد استفاده و فواید میکرودرم چیست؟
  1. از بین بردن و تمیز کردن جوشهای سر سیاه
  2. کمک به درمان جوشهای زیر پوستی
  3. از بین بردن لک های پیری
  4. روشن تر شدن پوست
  5. در پوست های قرمز وحساس حساسیت پوست را کمتر میکند
  6. ضخیم و سفت تر شدن پوست و بدلیل کلاژن سازی
  7. میکرودرم موجب نفوذ عمیق تر وتاثیر بهتر داروها شده واثر داروها را تا 10برابر افزایش میدهد
  8. درمان چروکهای ظریف پوستی و کمک به از بین بردن اسکارهای سطحی مثلاً اسکار آکنه
  9. افزایش تاثیر داروهای موضعی و کمک موثر در درمان لک های پوستی و تفاوت رنگ در سطح پوست مثل ویتیلیگو
  10. شاداب وسر حال شدن پوست صورت

در پوست های چرب چربی صورت را کنترل میکند ودر پوستهای خشک موجب تحریک فعالیت غددمیشود وبه نرمتر شدن و لطافت پوست کمک میکند

Image

موارد ممنوع برای استفاده از میکرودرم کدامند؟

 1. افرادی که جراحی صورت در 2 ماه اخیر انجام داده باشند
 2. افرادی که در حین رادیوتراپی گردن هستند
 3. همچنین میکرودرم برای کسانیکه طی 12 ماه اخیر اکوتان مصرف کرده اندیا بیماری پسوریازیس دارند مناسب نیست.
 4. بیمارانی که در حین درمان با ایزوترتینوئین خوراکی
 5. افرادی که تبخال و یا زگیل در صورت خود دارند

فواصل مناسب و تعداد تکرار میکرودرم چقدر است؟

به طور کلی فاصله جلسات از 1 تا 4 هفته بنا به تشخیص پزشک و براساس نوع مشکل مراجعه کننده و تعداد جلسات از 4 تا 6 جلسه برای جوانسازی تا 10-12 جلسه برای رفع لک و روشن شدن پوست می باشد.

توصیه های قبل و بعد از میکرودرم

بیماران باید از دو روز قبل از درمان تا 72 ساعت پس از آن از مصرف داروهای لایه بردار و ضد لک خودداری نمایند . پس از میکرودرم ابرژن از ضدآفتاب با دقت بیشتری و با فاصله هر 3 ساعت استفاده نمایند . استفاده از آب داغ تا 24 ساعت بعد از درمان ممنوع است . اقداماتی همچون دکلوره نمودن ، استفاده از بند ، موم و … بعد از 3-4 روز از میکرودرم مجاز است . آقایان موظفند 3-4 ساعت قبل از میکرودرم اصلاح نمایند و در صورت تمایل بعد از 12 ساعت از میکرودرم اصلاح صورت بلامانع است .

مزایای میکرودرم چیست؟

 1. اصلی ترین مزیت که دارد کاملا بدون عارضه می باشد.
 2. در پوست های با رنگ مختلف و حتی بسیار تیره نیز می توان از این روش درمانی استفاده کرد.
 3. میکرودرم با فواصل زمانی کوتاه قابل انجام است.
 4. این روش بدون درد می باشد ونیازی به استفاده از بیهوشی یا بیحس کننده های موضعی نیست.
 5. این روش سریع و ساده است به همین دلیل به آن" لایه برداری زمان ناهار" نیز می گویند. یعنی میتوان در زمان استراحت برای ناهار از این روش استفاده کرد و دوباره سر کار برگشت.

نوشتن دیدگاه