اگر بخواهیم تاریخچه موضوع از بین بردن موهای زائد بدن را مرور کنیم باید از قرن بیستم شروع کنیم و زمانی که صنعت مد و فشن و زیبایی به شکل مدرن بوجود آمده است. تا پیش از استفاده از اشعه لیزر، برای از بین بردن موهای زائد روش های سنتی و خانگی وجود داشت.

این روش‌ها البته با وجود مزایا و معایب مختلف همچنان کاربرد دارند. اما در دهه اخیر، لیزر موهای زائد بدن به عنوان یکی از موثرترین روش های مو زدایی شناخته شده است. به همین منظور قصد داریم در این مطلب بطور کامل به مزیت های لیزر موهای زائد بپردازیم و نکات مهم آنرا مطرح کنیم. شاید بخواهید بدانید عوارض لیزر موهای زائد چیست؟ و یا اینکه هزینه رفع موهای زائد با لیزر در نسبت با دیگر روش ها چقدر است. و یا اینکه چه نکاتی را باید قبل از شروع درمان با اشعه لیزر رعایت کرد و...

 لیزر موهای زائد

رفع موهای زائد با لیزر : لیزر چه می‌کند؟

قبل از اینکه به مزایا و عوارض لیزر موهای زائد بپردازیم بهتر است توضیح دهیم لیزر با مو چه می‌کند و چگونه می‌تواند خیال شما را از دغدغه موهای زائد راحت کند. اولین نکته اینکه بدانید حتی بهترین دستگاه لیزر موهای زائد هم نمی‌تواند کاری کند که دیگر برای همیشه موی ناحیه مورد نظر شما رشد نکند. در واقع هیچ روشی به طور صد در صدی نمی‌توانید رشد موها را متوقف کند. انواع لیزر از جمله الکساندایت کندلا فقط رشد موها را به تاخیر می‌اندازند.

به زبان ساده، در کلینیک لیزر موهای زائد این اتفاق می‌افتد: نور لیزر به حرارت تبدیل می‌شود و توسط پوست و موی ما جذب می‌شود. این حرارت توسط رنگ دانه های موجود در ساقه مو جذب می‌شود و از آنجا به پیاز مو می‌رسد. این مرحله همان مرحله‌ای است که لیزر اثر می‌کند. در واقع حرارت لیزر پیاز مو را می‌سوزاند و از بین می‌برد. عمق نفوذ این حرارت قابل کنترل است و می‌توان کاری کرد که روی بافت های اطراف مو اثر نگذارد و فقط فولیکول مو را تغییر دهد.

لیزر موهای زائد برای چه افرادی جواب می‌دهد؟

لیزر اشعه پیچیده‌ای است و روی همه انواع پوست و مو به یک شیوه اثرگذاری ندارد. لیزر در واقع نوری است که طول موج مشخصی دارد و فقط تیره‌ترین قسمت مو را از بین می‌برد. به همین دلیل روی ریشه مو اثر می‌گذارد. تجربه نشان داده که اثر گذاری لیزر به این ترتیب خواهد بود :

پوست روشن + موی تیره = بهترین نتیجه

پوست تیره + موهای خاکستری / بور = کمترین نتیجه

به همین دلیل لیزر موهای زائد با دستگاه الکساندرایت کندلا در ایران محبوبیت بسیار بالایی پیدا کرده است. چرا که بیشتر افراد در ایران پوست روشن و موهای تیره رنگ دارند و لیزر نوع الکساندرایت 755 نانومتر روی این ترکیب بهتر جواب می‌دهد. همچنین برای پوست های روشن دایود 800 نانومتر هم توصیه می‌شود. اما اگر پوست شما تیره است لیزر ان دی یاک 1064 نانومتر پیشنهاد بهتری برای شما خواهد بود. بهترین دستگاه لیزر موهای زائد با توجه به ویژگی‌های پوست و موی خود را با نظر مشاور متخصص انتخاب کنید.

نکته مهم این است که فقط متخصص پوست و مو باید رفع موهای زائد با لیزر را برای شما انجام دهد. بهرحال لیزر هم مثل هر اشعه‌ای عوارض خاص خود را دارد. به عنوان مثال در هنگام کار به هیچ عنوان نباید چشمهای شما با اشعه لیزر برخورد داشته باشد. در کلینیک سیب سبز تمامی پروتکل های بهداشتی و ایمنی رعایت می‌شود. همیشه باید عوارض جانبی روشها را در نظر گرفت و پیشگیری های لازم را به عمل آورد. برای مثال از عوارض لیزر موهای زائد می‌توان به ایجاد تاول، حساسیت پوستی و فولیکولیت اشاره کرد.

هیچ روشی قطعی نیست. در لیزر موهای زائد، اگر کاهش مو بیش از ۵۰٪ پس از چند جلسه اتفاق بیفتد و عوارض جانبی برای فرد نداشته باشد می‌توانیم بگوییم عمل موفقیت‌آمیز بوده است.

 

دلایل رشد موهای زائد در زنان کدام است؟

بنظر می‌رسد بشر در سیر تکاملی خود به بدنی با موهای کمتر رسیده است. اگرچه موهای زیربغل و یا ناحیه تناسلی کارکردهای فیزیولوژیک نیز دارند و در فرایند عرق کردن و سوخت و ساز سلول‌ها نقش دارند. اما امروزه رفع موهای زائد از دو جنبه اهمیت پیدا کرده است :

  • زیبایی پوست
  • بهداشت فردی

پوست انسان نسبت به اعضای دیگر حساس تر و لطیف‌تر است و باید همواره مراقب آن بود تا آسیب نبیند. جلوگیری از رشد موهای زائد نیز در جهت آن است که موها خصوصاً در خانم‌ها ضخیم و پرپشت نشود. بطور کلی در افزایش موی شدید دو عامل اصلی شناسایی شده اند : عامل ارثی و ژنتیکی و تغییرات هورمونی.

دلایل اصلی رشد موهای زائد در زنان:

  • آندروژن یا هورمون‌های مردانه
  • اختلال در عملکرد غدد
  • خصوصیات ژنتیکی
  • سوءتغذیه

این مطلب ادامه دارد و به روز خواهد شد . . . 

نوشتن دیدگاه