رژیم غذایی نادرست چه عواضی دارد ؟

چنین رژیم های غذایی پایه و اساس علمی ندارد و کاهش وزن بدست آمده درصورت عدم تداوم این رژیم ها در مدت زمان کوتاهی برمی گردد و دوباره دچار اضافه وزن خواهید شد در نتیجه با استفاده از رژیم های غذایی که از همه گروه های غذایی با کالری کمتر وافزایش فعالیت های بدنی در طی روز می توان درکنترل و کاهش وزن بدن بدون ایجاد عوارض جانبی استفاده نمود.همان طور که میدانید رژیم گرفتن نیز دارای اصول خاص خود است که ترجیحا باید تحت نظر متخصص تغذیه انجام گیرد زیرا استفاده از رژیم های غذایی غلط عوارض فراوانی دارد. رژیم های غذایی اشتباه همچون رژیم غذایی اتکینز که موجب کاهش سریع وزن بدون نیاز به فعالیت های بدنی میگردد و مصرف غذاهای خاص و ترکیبی یا پودرها و نیز دریافت نامحدود پروتئین های حیوانی بوده و مصرف محدود میوه وسبزیجات وانواع فیبرهای غذایی وکربوهیدرات ها می باشند که درطولانی مدت قابل اجرا نمی باشد و به دلیل سرعت زیاد در کاهش وزن بیماری های قلبی وعروقی و نیز سرطان را به دنبال دارد و همچنین موجب بیماریهای تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن می گردد .

 رژیم غذایی نادرست

طبق آمار ها چاقی یکی از شایع ترین بیماریهای تغذیه ای در کشورهای پیشرفته به شمار می آید و در دو دهه اخیر بسیار شایع شده است به طوریکه از هر چهار نفر یک نفر به چاقی مفرط دچاراست . امروزه روش های مختلفی جهت کنترل ودرمان چاقی وجود دارد ، از جمله این درمان ها می توان به درمان دارویی و رژیم های غذایی کم کالری و نیز رژیم با پروتئین فراوان وکربوهیدرات کم اشاره کرد مانند رژیم غذایی اتکینیز که ازجمله رژیم غذایی نادرست و غیرمنطقی وغیر علمی می باشد.

انتخاب خودسرانه رژیم غذایی و عواقب آن:

امروزه بسیاری از افراد برای کاهش وزن سریع خود به صورت خود سرانه اقدام به انتخاب رژیم غذایی می کنند ، بسیاری از این رژیم های غذایی پشتوانه علمی نداشته و ضررهایی را برای سیستم ایمنی بدن دارد زیرا بدن به درستی شناخته نشده و مواد مورد نیاز بدن تامین نمی گردد. افراد بسیاری راه کاهش وزن سریع را پیش می گیرند و بسیاری از افراد از این ناآگاهی سواستفاده کرده و رژیم هایی که پایه و اساس علمی ندارد و غیر اصولی است را با قیمت های گزاف به آنه تحمیل می کنند. افرادی که به صورت غیر اصولی رژیم میگیرند به ظاهر کاهش وزن دارند ولی این کاهش وزن در واقع کاهش اب میان بافتی بدن است از میزان چربی بدن چیزی کاهش نمی یابد وقتی بدن تحت استرس رژیم غیراصولی قرار می گیرد، مکانیسم های متعددی به شکل زنجیره ای برای حفظ حیات کار خود را آغاز می کنند و در صورت پافشاری فرد بر رژیم ممکن است عوارض بسیاری در پی داشته باشد. به این ترتیب، مکانیسم ها و عواقب آنها را با هم مرور می کنید.

در چنین رژیم هایی وقتی بدن احساس قحطی و کمبود کند در قدم اول از مصرف چربی انباشته شده جلوگیری کرده که برای انجام فعالیت های غیرارادی حیاتی هستند. در این شرایط بدن از منابع کوره های انرژی یعنی عضلات و کبد استفاده می کند که در آنها میتوکندری های فراوانی وجود دارد و درشت مغذی ها را به انرژی تبدیل می کند. عضلات شروع به تحلیل می کنند و در نتیجه سوختن انرژی ناقص انجام می گیرد و ترکیب هایی به نام «کتون» ایجاد می شود که یکی از وظایف آنها ایجاد بی اشتهایی است. در این شرایط محیط به سمت اسیدی شدن می رود، پس دستور تخلیه کلسیم و مینرال ها (مواد معدنی) از اسکلت را صادر می کند که این خود زمینه ساز پوکی استخوان است.

از طرف دیگر، آب میان بافتی و آب سلولی نیز برای شستشوی مواد زائد از بدن دفع می شود و تمام این مسایل عوارضی نظیر افتادگی عضلات صورت، تحلیل عضلات، شل شدن پوست بدن، ریزش مو، کم خونی های گاهی غیرقابل جبران، نوروپاتی و… را به دنبال دارد که در درازمدت قابل مشاهده هستند.

در چنین شرایطی بدن تلاش می کند عوارض ناشی از رژیم غیر اصولی را جبران کند. مغز سوخت وساز بدن را کاهش می دهد درنتیجه حتی با وجود کم خوردن و تحرک بیشتر وزن ثابت می ماند. در صورت ادامه یافتن رژیم غیراصولی ، بدن ترفند دیگری دارد و آن ایجاد ولع خوردن است یعنی فرد بعد از ۱۵ -۱۰ کیلوگرم کاهش وزن به ریزه خواری می افتد و ولع خوردن پیدا می کند و در کوتاه مدت نه تنها به وزن قبلی، بلکه به بیش از آن باز خواهد گشت . از این به بعد، بدن عضله سازی و ترمیم اسکلت نمی کند و فقط چربی به خصوص در ناحیه شکم، پهلو و باسن و ران تجمع پیدا خواهد کرد.

عوارض رژیم های غذایی غیراصولی

 • عوارض بلند مدت رژیم های غیراصولی، اختلال های تغذیه ای شامل بی اشتهایی عصبی یا تحریک به استفراغ بعد از خوردن غذاست.
 • آرتروز
 • کم خونی
 • ریزش مو
 • تغییرات رنگ پوست
 • عوارض ناشی از رژیم های غیراصولی در تمام گروه ها یکسان است گرچه بی اشتهایی عصبی بیشتر در جوان ترها و گروه سنی ۱۸ تا ۲۰ سال دیده می شود و بولیمیا در سنین بالاتر بروز می کند.

توصیه کلی متخصصان تغذیه، پیشگیری از چاقی است زیرا به دنبال چاقی، انتخاب رژیم های لاغری غیراصولی، ناتوانی در ثابت نگه داشتن وزن و داشتن رژیم های یویویی عوارض بی شماری در پی دارند. این روزها با افزایش شیوع چاقی، کمتر کسی پیدا می‌شود که حداقل یک‌بار از رژیم‌های لاغری استفاده نکرده باشد. اغلب در پی این رژیم گرفتن‌ها ممکن است یبوست، اختلال قاعدگی، ریزش مو، افتادگی شکم و چین‌و‌چروک پوست صورت ایجاد شود که درباره هر کدام جداگانه توضیحاتی خواهیم داد.
یکی از متخصصان گوارش اعلام کرده است چاقی، کاهش وزن سریع و استفاده از روش‌های لاغری سخت احتمال بروز سنگ صفرا را افزایش می‌دهند. دکتر نصرت بشیری، فوق‌تخصص بیماری‌های گوارشی و کبد،‌ ‌ضمن بیان مطلب فوق گفته است: افزایش کلسترول صفرا یا کاهش غلظت اسیدهای صفراوی در ایجاد سنگ صفرا موِثرند ریزش مو یک ماه پس از شروع برنامه رژیم لاغری اتفاق می‌افتد که به دلیل کاهش ویتامین‌های بدن است. این علامت برگشت‌پذیر است . بهترین راه برای جلوگیری از این اختلالات این است که با شروع رژیم غذایی، روزانه یک عدد کپسول مولتی‌ ویتامین مصرف کند.

یکی دیگر از مهم‌ترین مشکلات کاهش وزن، یبوست است. البته یبوست مزمن باعث کند شدن کاهش وزن می‌شود. از علت های آن می‌توان به عدم تحرک کافی، کاهش حجم مواد غذایی دریافت شده، مصرف کم مواد فیبردار و سبزیجات، مصرف کم آب، فشارهای عصبی و کمبود ویتامین B و کلسیم اشاره کرد. برای رفع یبوست، انجام ورزش‌های مناسب و داشتن تحرک کافی، مصرف غذاهای فیبردار و حجیم و کم‌کالری و نیز داشتن برنامه منظم روزانه برای پیاده‌روی، مصرف میوه‌های ملین نظیر انجیر، آلوچه و زردآلو، نوشیدن دو لیوان آب هنگام صبح‌ها، پرهیز از هرگونه فشار عصبی، مصرف ویتامین‌های گروه B و مصرف روغن زیتون از بهترین اقداماتی هستند که می‌توان نام برد.

از دیگر اثرات رژیم‌های غذایی نادرست می‌توان به اختلال در عادت ماهانه در خانم ها اشاره کرد. ایجاد بی نظمی در عادت ماهانه چند هفته پس از شروع رژیم غذایی و به دلیل کمبود ویتامین‌ها عادی است. لذا خانم‌ها بهتر است، همزمان با شروع رژیم غذایی از مولتی‌ویتامین و نیز قرص آهن، اسید فولیک و آمپول ب کمپلکس همراه با آمپول ویتامین ب ۱۲ استفاده کنند. افتادگی شکم یکی دیگر از عوارض کاهش وزن پس از رژیم‌های لاغری است که با کاسته شدن حجم شکم اتفاق می افتد و افتادگی و چین‌ و‌چروک شکم را به همراه دارد. برای جلوگیری از افتادگی و چین و چروک شکم لازم است از زمان شروع رژیم غذایی، روزانه حداقل سه بار در حالت ایستاده یا طی راه رفتن، شکم خود را کاملاً منقبض کرده و در این حالت به مدت یک دقیقه نگه داشت. با انقباضات مرتب عضلات شکم پوست شکم از حالت افتادگی خارج می‌شود، حتی می‌توان پوست‌های اضافه را با انجام عمل جراحی هم برداشت. هر نوع کاهش سریع وزن در سن بالای ۳۰ سالگی موجب ایجاد چروک در پوست صورت می‌شود. اما اگر این کاهش وزن، طبق برنامه رژیمی دقیق و همراه با مصرف غذاهای پرچرب و خصوصاً روغن زیتون باشد، پوست حالت خود را حفظ می‌کند و چروک‌های ظاهر شده به مرور زمان کاهش پیدا می‌کنند.

عدم حذف وعده‌های غذایی روزانه در رژیم غذایی

 • استفاده از سه وعده غذایی در روز به‌ طوری که از تمامی گروه‌های غذایی تشکیل شده باشند ضروری است.
 • استفاده از غذاهای کم‌چرب، سرخ نشده، آب‌پز، کم‌نمک
 • عدم استفاده از غذاهای کنسرو شده و آماده
 • بهتر است این وعده‌ها به‌طور منظم و در ساعات معینی صرف شود.
 • حذف وعده‌های غذایی و یا مصرف نامنظم آنها در ساعات نامشخص، تعادل بدن را برهم‌ریخته موجب بروز بیماری می‌شود. مصرف منظم وعده‌های غذایی به‌خصوص در دوره نوجوانی سبب پایه‌گذاری عادت به مصرف صحیح تمام وعده‌های غذایی در دوران بزرگسالی می‌شود.

نوشتن دیدگاه