?> رژیم خام گیاهخواری چیست و آیا بهتر از رژیم گیاهخواری است یا خیر؟ - کلینیک سیب سبز

گیاهخواری پخته بهتر است یا خام ؟

توصیه می‌شود‌ گیاهخواران به جای خام‌خواری تا حد‌ امکان غذای خود‌ را پخته مصرف کنند‌، زیرا بعد‌ از پختن، کیفیت پروتئین‌ها افزایش پید‌ا می‌كند‌. یکی از نگرانی‌های موجود‌ د‌ر رژیم گیاهخواری کیفیت پایین پروتئین‌های د‌ریافتی است. بسیاری از پروتئین‌ها د‌ر صند‌وقچه‌های فیبری غذاهای گیاهی قرار د‌ارند‌ و تا وقتی که غذا پخته نشود‌ پروتئین‌ها از این صند‌وقچه‌ها بیرون نمی‌آیند‌ و قابل مصرف نیستند‌.

خام‌ گیاهخواری چیست؟

خام‌ گیاهخواری نوعی رژیم غذایی مبتنی بر سبزیجات است که هرگونه پختن را منع می‌کند. هیچ ماده‌ی غذایی نباید بیش از ۱۰۴ درجه‌ فارنهایت یا ۴۰ درجه سلسیوس حرارت ببیند. مواد غذایی باید تازه مصرف شوند و یا با حرارت خیلی کم طبخ شوند. تصوری که میان خام‌ گیاهخواران وجود دارد این است که دمای بالای ۱۰۴ درجه نه تنها مواد مغذی را از بین می‌برد، بلکه آنها را سمی و غیرقابل‌ هضم نیز می‌کند. در ادبیات خام‌ گیاهخواران، پختن با درجه حرارت بالا مانند ناسزایی زشت تلقی می‌شود. آنها فکر می‌کنند مواد غذایی خام سرشار از انرژی‌های حیاتی هستند. خام‌ گیاهخواری شکل توسعه‌یافته و افراطی گیاهخواری است که به «پرانا» یا نیروی حیات اعتقاد دارد.

رژیم خام گیاهخواری

با پخته شد‌ن غذا، فیبرها گسسته می‌شوند‌ و د‌سترسی سیستم گوارش به پروتئین‌ها امکان‌ پذیر می‌شود‌ البته این موضوع بستگی به نوع غذا د‌ارد‌. برای مثال اگر یک هویج خام را با یک هویج پخته مقایسه کنید‌، می‌بینید‌ که مواد‌ مغذی هویج مانند‌ کاروتینوئید‌ها و بتا کاروتن با پخته شد‌ن بسیار راحت‌تر د‌ر اختیار بد‌ن قرار می‌گیرند‌.

علاوه براین از لحاظ بهد‌اشتی نیز غذای پخته به خام ترجیح د‌اد‌ه می‌شود‌. بسیاری از مشکلات گوارشی مانند‌ اسهال و استفراغ بر اثر وارد‌ شد‌ن باکتری‌ها از طریق سبزی‌ها و گیاهان روی می‌د‌هد‌. این مشکلات برای گیاهخواران بیشتر اتفاق می‌افتد‌.

خام گياه خواري بدترين نوع از رژيم های گیاهخواری!

خام گياهخواري نوع ديگري از رژيم گياهخواري است كه افراد این گروه معتقدند پختن غذا، مواد غذايي را ناسالم و غيرطبيعي مي‌كند و بايد به شيوه اجدادشان به خوردن گياهان خام روي بياورند. اما اين رژيم منشأ خطراتي است كه باعث مي‌شود پزشكان خيلي آن را توصيه نكنند. در واقع اگر در خام گياهخواري شناختي روي تركيبات گياهان نداشته باشيم، مضراتي بدن را تهديد مي‌كند. چون برخي از حبوبات و ميوه‌ها به‌طور طبيعي سمومي دارند؛ مثلا كلم‌ها يكي از بهترين منابع غذايي و دشمن سرطان معده لقب گرفته‌اند. اما از سوي ديگر تركيباتي دارند كه اگر به‌طور دائم خورده شوند بدن قادر به تأمين يد خود نيست. يا سيب‌زميني كه نشاسته دارد اگر خام خورده شود نشاسته‌اش قابل هضم نيست و علاوه بر آن جوانه آن سمي دارد كه اگر از دوز معيني فراتر رود كشنده است. بنابراين در خام گياهخواري شناخت نسبت تلفيق غلات و حبوبات و پروتئين‌ها ضروري است

مضرات خام گیاهخواری چیست ؟

به گفته‌ دانشمندان سوئدی، گیاه‌خواری بدن را از کسب مواد مغذی اصلی و حیاتی محروم میکند. از آنجا که گیاه‌خواران از خوردن هرگونه محصولات حیوانی پرهیز میکنند، لذا به میزان بسیار ناچیز از مواد مغذی موجود در غذا هاي گوشتی مانند کلسیم و ویتامین B12 بهره‌مند میشوند. پژوهشگران نمونه‌هاي‌ خون و ادرار افراد جوان گیاه‌خوار را از نظر میزان ریزمغذی‌هاي‌ اصلی مورد آزمایش و تجزیه قرار دادند و سپس نتایج این آزمایش‌ها، با نمونه‌هاي‌ مشابه گرفته شده از سایر جوانانی که همه ی‌چیزخوار «غذا هاي گیاهی و حیوانی» بودند، مقایسه کردند. برپایه نتایج تحقیقات انجام شده، میزان مواد مغذی و موادمعدنی موجود در بدن جوانان گیاه‌خوار در مقایسه با گروه دیگر بسیار متفاوت بودو اکثریت انها حتی از دریافت مواد غذایی لازم و ضروری برای رشد و نمو در حد متوسط نیز بی‌بهره بودند. این افراد غالبا دچار کمبود ریبوفلاوین «نوعی ویتامینB»؛ ویتامین B12؛ ویتامین D، کلسیم و سلنیوم میشوند. حتی پس از آنکه محققان مکمل‌هاي‌ غذایی رابه رژیم روزانه آن ها افزودند، درصد کلسیم و سلنیوم بدن آن ها به حد طبیعی نرسید. از نگاه علم تغذیه تعداد زیادی از ریز‌مغذی‌ها در منابع حیوانی وجود دارند؛ با این حال نمیتوانیم بگوییم که کدام یک از این رژیم‌هاي‌ غذایی بر دیگری برتری دارند چون باید دید، فردی که برای او یکی از این رژیم‌ها درنظر گرفته میشود، در چه شرایطی قرار دارد. شاید دریک شرایط خاص رژیم گیاهخواری نسبت به دیگر رژیم‌هاي‌ غذایی برتری داشته باشد ودر منطقه مقابل در عده اي از افراد رژیم گیاهخواری نه تنها مفید نیست بلکه می تواند مضر هم باشد؛ برای مثال اگر کلسترول و تری‌گلیسیرید خون فردی بالاست، رژیم گیاهخواری می تواند تا حدودی مشکل فرد را التیام ببخشد. این رژیم در افرادی که دچار تحلیل عضلانی شده‌اند و یا با مشکل سوء‌تغذیه مواجه هستند اصلاً نمی تواند رژیم خوبی باشد. اما در رابطه با خام گیاهخواری هم یک مساله مهم وجوددارد؛ این‌که اجرا کردن این رژیم غذایی بسیار سخت است و میتواند بدن رابا مشکلاتی مواجه کند؛ همچنین دراین نوع رژیم برای تأمین مواد مورد نیاز بدن باید حجم زیادی از مواد گیاهی مصرف شود که عملاً خیلی از افراد نمی توانند ان را انجام بدهند.

نوشتن دیدگاه