بایدها و نبایدها در تزریق بوتاکس، ژل و چربی

تزریق ژل

ماده ای مفید به نام اسید هیالورونیک که پوست ما از آن تشکیل شده، این ماده فضای بین الیاف کلاژن و الاستین را پر می کند که باعث جوانی پوست میشود و با افزایش سن این ماده به مرور زمان کم شده و باعث چین و چروک و حجم پوست کاسته میشود و در نواحی مانند لب اثر گذاشته کم حجم شده و پوست آن را نازک می کند. اما با تزریق ژل به نواحی مورد نظر پوست چاله های ایجاد شده در آن را پر کند و چین و چروک ها از بین می رود و پوست جوان می شود .

تزریق چربی

به نوعی پیوند چربی تزیق چربی گویند. در این روش چربی نواحی دیگر بدن خود فرد را گرفته و برای پر کردن بخش دیگر بدن استفاده میکنند. در این روش به دلیل این که از چربی های خود بدن استفاده می شود احتمال بروز آلرژی وجود ندارد. این روش قادر است تمام قسمت‌هایی از پوست را که حجم خود را از دست داده است را پر کند.

تزریق بوتاکس

ماده ای به نام کلستریدیوم بوتولینیوم که یک نوع سم باکتری است که در محیط های در بسته وجود دارد مانند قوطی کنسرو ها که امروزه برای جوانسازی پوست مورد استفاده قرار می گیرد این ماده جذب عضله می‌شود و از فرمان انقباض عضلات جلوگیری میکند که باعث فلج شدن عضلات پوست میشود.

باید ها و نباید ها در تزریق بوتاکس و چربی و ژل

تزریق ژل یا چربی روش درمانی مفیدی است به شرط آنکه توسط پزشک متخصص انجام و نتیجه درستی از آن حاصل شود. ویژگی اصلی تزریق چربی و ژل، حجم دادن و پر کردن نقاط کم حجم بدن است، اضافه کرد: اغلب افراد به منظور زیبایی از این روش استفاده می‌کنند، اما این روش برای برطرف کردن عیوب بدن نیز کاربرد دارد. رکننده‌ها شامل انواع ژل‌ها و چربی بدن است، ادامه داد: ژل‌های پرکننده اغلب از جنس اسید هیالورونیک و در بازار به صورت حجم‌های یک، دو و تا 10 سی‌سی قابل دسترس است.

بایدها و نبایدها در تزریق بوتاکس، ژل و چربی:

 • تزریق بوتاکس برای افراد بالای 20 سال انجام می‌شود و برای افراد زیر 20 سال بوتاکس تزریق نمی‌شود. پس اگر زیر 20 سال هستید و دارای چین و چروک در نواحی در لب و نیز خط اخم هستید پیشنهاد می کنیم که از صحبت کردن از طریق عضلات پرهیز کنید و با روش های خانگی تا حدودی چروک ها را از بین ببرید.
 • کسانی که جوش یا تبخال دارد، نمی‌تواند تزریق بوتاکس انجام دهدو تا رفع این مشکلات عفونی باید صبر کنند و سپس اقدام به بوتاکس می‌کنیم.
 • خانم‌های باردار و شیرده نیز نباید در این ایام اقدام به بوتاکس کنند.
 • برای انجام بوتاکس حتماً به پزشک متخصص که در این زمینه تجربه دارد مراجعه فرمایید و از انجام این کار در آزمایشگاه‌ها و سالن های زیبایی خودداری کنید.
 • برخی ژل های تزریقی عوارض غیرقابل جبرانی به همراه دارند. مثل تزریق ژل های تزریقی دائمی در بسیاری از افراد عوارض سوء شدیدی ایجاد کرده و آنها را با مشکلات بسیاری روبرو میکند
 • تزریق ژل، فورا حجم از دست رفته به پوست را بازمی گرداند و چین هایی مانند خطوط لبخند و چین هایی که از کناره های تحتانی بینی در دوطرف شروع شده و تا گوشه های دهان ادامه پیدا می کنند، از بین می رود. ضمنا با برخی انواع آن می توان گود افتادگی های زیرچشم یا فرورفتگی های برخی قسمت های پوست را کاهش داد. علاوه بر اینها برای افزایش حجم لب، گونه و برای رفع خط اخم که با بوتاکس برطرف نمی شود هم از آن استفاده می کنند.
 • افرادی که سابقه بیماری های خود ایمنی همچون آسم و آلرژی دارند را باید از تزریق همه این موارد خودداری کنند چون ممکن است دچار حمله گردند
 • بعد از تزریق نباید تا سه روز به محل آن آب بزنید
 • از تمرینات ورزشی همچون ایروبیک برای ۲۴ ساعت خودداری کنید
 • برنامه کاری یا اجتماعی مهم و جلسات خود را برای چند روز بعد از درمان برنامه ریزی کنید زیرا احتمال بروز قرمزی، تورم و کبودی خفیفی در محل تزریق وجود خواهد داشت
 • از مصرف هر ترکیبی که حاوی آسپرین، ایبوپروفن، داروهای مسکن ضد التهابی با دوز بالا، ویتامین E، یا روغن ماهی باشد ۵-۳ روز قبل از تزریق پرهیز کنید تا احتمال کبودی در محل تزریق کمتر شود.
 • استفاده از ژل‌های دائمی و طولانی‌مدت به خصوص در اولین تزریق در مورد لب‌ توصیه نمی گردد زیرا ممکن است با عوارضی از قبیل عوارض آلرژیک و یا ایجاد گرانولوم همراه شود
 • اگر ژل‌هایی که برای برجسته‌سازی لب استفاده می‌شود ازنوع غیراستاندارد استفاده شوند امکان این عارضه وجود دارد که حرکت کرده و جابجا گردد و یا فرم خود را از دست دهد و ظاهرش زشت شود، بنابراین اگر قصد این تزریقات را دارید باید حتما از ژل‌های استاندارد و با مارک معتبر استفاده نماید.
 • ماده بوتاکس ماده‌ای از جنس بافت بدن نیست و در مدت 6 تا 9 ماه جذب می‌شود که اگر این ماده تأییدیه‌های لازم را نداشته باشد و یا به خوبی بر روی سطح پوست تزریق نشود، باعث ایجاد عفونت می‌شود.
 • دستکاری ژل ممکن است عفونت بیشتری القاء کند و باعث گسترش التهاب و تورم بر روی پوست افراد شود و حتی در دستکاری ژل باعث ایجاد گودی و حتی ورم پوست می‌شود.
  در صورتی که فرد از چربی‌های مصنوعی استفاده نکند و از چربی بدن خود استفاده کند، عوارض آن کمتر است اما در موارد نادر ممکن است آمبولی چربی اتفاق افتد. می‌توان حتی تا 100 سی‌سی از چربی شکم کشید و به نقاطی که نیاز است، تزریق کرد.
 • افرادی که دیابت دارند و انسولین تزریق می کنند به هیچ وجه نباید تزریق انجام دهند
 • افراد مبتلا به بیماری های قلبی و مصرف کننده ی آسپرین یا وارفارین نیز نباید تزریق انجام دهند
 • حتما برای تزریق با پزشک متخصص مشورت کنید تا از بروز هرگونه مشکلات بعدی جلوگیری شود
 • برخی از افراد با وجود اینکه سابقه بیماری های قلبی، عروقی و یا دیابت و نیز آلرژی ندارند ولی به دلیل ارثی بودن در خانواده مستعد این بیماری ها هستند و ممکن است تزریق هر کدارم از مواد فوق برایشان خطر آفرین باشد

نتیجه گیری که از مقاله ما در خصوص روش های تزریق ژل و چربی می توان گرفت این است که در کل تزریق کمک فراوانی به زیبایی بیش از پیش چهره دارد و باعث بالارفتن اعتماد بنفس و احساس بهتر در تمامی افراد می شود، همچنین مانند تمامی اعمال جراحی و زیبایی دارای ریسک هایی نیز هست که ماسعی کردیم در این مقاله کوتاه برخی از ریسک ها و ممنوعیت ها را هم بیان کنیم. پس قبل از هرگونه عمل و اقدامی با پزشک مشاور مشورت کنید و با علم کامل مطمئن با پائینترین ریسک اقدام کنید.

برای این کار پزشکان متخصص مشاور کلینیک سیب سبز هم در خدمت شما هستند.

نوشتن دیدگاه