?> تفاوت تزریق ژل با تزریق چربی،کدام روش بهتر است ؟ - کلینیک سیب سبز

تزریق ژل

تزریق ژل یک گزینه عالی برای رفع چین و چروک های سطحی و حجم دهی و برجسته کردن لب و نیز رفع گودی زیر چشم است که به سادگی در یک جلسه توسط پزشک متخصص حتی داخل مطب ه قابل اجراست و می تواند به راحتی در مدت زمان 6 تا 10 ماهه اثرات خود راحفظ کند . ژوویدرم، رستیلان و رادیس پرکاربردترین ژل‌های تزریقی به شمار می‌روند. ژوویدرم و رستیلان عمدتاً برای رفع چین و چروک دور لب، پلک پایین و گونه‌ها در مقادیر ۲ تا ۳ میلی‌لیتر تزریق می‌شود. ماده اصلی این ژل‌ها هیالورونیک اسید است که بهترین گزینه برای رفع چروک‌های سطحی، حجیم کردن و برجسته کردن لب و پر کردن گودی زیر چشم محسوب می‌شود. رادیس ژلی با تاثیرگذاری عمقی‌تر است که برای جبران تحلیل رفتن چربی در گونه‌ها، خط فک یا لبخند و چانه تزریق می‌شود. جراح برای تزریق این ژل از سوزن بزرگتری استفاده می‌کند که کبودی مختصری را ایجاد می‌کند. ماندگاری اثر رادیس بیشتر از ژل‌های هیالورونیک اسید است و حدود ۱۰ تا ۱۴ ماه است.

تفاوت تزریق ژل با تزریق چربی

تزریق چربی

تزریق چربی عملی است که برای تمام بخش‌های صورت کاربرد دارد و از چربی خود بیمار که معمولا از طریق عمل های لاغری زیبایی همچون لیپوماتیک و لیپوساکشن یا ابدومینوپلاستی چربی از بیمار گرفته شده و سپس به نقاط مورد نظر وی تزریق خواهد شد. ابرو، پیشانی، شقیقه، گونه، چانه و کل ناحیه اطراف دهان با تزریق چربی قابل درمان است. تزریق چربی معمولاً همزمان با لیفت صورت انجام می‌شود تا نتیجه بهتر و ایده آل تری را به همراه داشته باشد پوست با تزریق چربی محکم‌ تر می‌شود و بافت و تون آن بهبود می‌یابد.

مقایسه تزریق چربی با ژل

نکته بسیار مهم اینجاست که تزریق چربی نیاز به تخصص بیشتری دارد و دوران نقاهت طولانی‌تری را نیز داراست، اما با توجه به نتایج ماندگارتر آن قابل توجیه است. متخصصین برای رفع چروک‌های دور چشم و صاف کردن محل تلاقی گونه‌ها و پلک تزریق هیالورونیک اسید را ترجیح می‌دهند. اگر ژل با دقت و اندازه مناسب تزریق گردد، هیچ برآمدگی یا توده‌ای ایجاد نخواهد شد. برای جوانسازی لبه‌های عمودی ستون‌های فیلتروم لب بالا، قوس کوسپید (قوسی که در قسمت میانی لب فوقانی روی دندانهای نیش قرار دارد) و انحناء زیبای لب تزریق ژل انتخاب بهتری است، چون ماده پر کننده ثبات بیشتری دارد و شکل بهتری را به دست می‌دهد؛ در صورتی کهدر تزریق چربی ماده تزریق شده نرم است و نمی‌تواند مانند ژل نیروی لازم را به پوست وارد ‌کند. الویت اکثر پزشکان در صورت تحلیل رفتن چربی زیر شقیقه و گونه در یک عمل غیرجراحی استفاده از ژل ولوما به عنوان ماده حجم دهنده‌ی محکم است تا بهتر از ساختار صورت محافظت کند و گونه بالاتر برود. ولی گاها پزشکان چربی را به دلیل سهولت استخراج و انجام تزریق تحت بی‌حسی انتخاب می‌کنند. گاهی در خانم های لاغر دیده می شود که برجستگی گونه‌ها از بین می‌رود و صورت حالت استخوانی ناخوشایندی اطراف چشم‌ها پیدا می‌کند و چهره در اثر افتادگی ابروها همواره خسته و خموده به نظر می‌رسد. تزریق اسکالپترا در این شرایط بهترین گزینه است. به علاوه چنانچه لاغری صورت زیر شقیقه‌ها با تزریق چند آمپول ولوما رفع نشود، می‌توان از اسکالپترا استفاده کرد. تزریق چربی را می توان یک عمل جراحی به حساب آورد در نتیجه پس از آن ورم و کبودی را به دنبال خواهیم داشت که این امری طبیعی است . ماندگاری و اثر گذاری تزریق چربی مدت طولانی‌ تری را داراست و به بیش از دو سال می رسد و گاهی نتیجه به دست آمده پس از فروکش کردن ورم تقریباً دائمی است. البته موفقیت عمل تزریق چربی بسیار بیشتر از تزریق ژل به مهارت جراح بستگی دارد. مشاهده نتیجه نهایی تزریق چربی در مقایسه با تزریق ژل زمان بیشتری می‌برد. تزریق چربی غالباً به بیمارانی توصیه می‌شود که پیش از این لیفت صورت انجام داده‌اند و می‌خواهند چهره جوان‌تر و جذاب‌تری داشته باشند.

تفاوت اساسی تزریق چربی:

  1. مهم ترین تفاوت بین تزریق ژل و تزریق چربی جنس ماده ی تزریق شده است. در تزریق چربی ماده تزریق شده از نوع بافت خود بدن فرد می باشد ولی ژل ماده ای شیمیایی و ساختگی است.
  2. زمانی که چربی تزریق می شود علاوه بر پر کردن و حجم دادن می تواند فواید درمانی هم داشته باشد زیرا حاوی بافتهای بنیادی بوده و تولید کلاژن را افزایش داده و در نتیجه در جوانسازی پوست بسیار موثرتر خواهد بود ولی ژل فقط خاصیت پر کنندگی دارد.
  3. در تزریق چربی به دلیل اینکه ماده تزریق شده از بافت خود بدن است احتمال جابجایی وجود ندارد ولی در تزریق ژل به دلیل شیمیای بودن و نیز عدم هماهنگی با بافت بدن احتمال جابجایی وجود خواهد داشت.
  4. اثر و ماندگاری ژل بسیار کوتاه تر است و فرد می بایست هر چند ماه یکبار تزریق را تمدید نماید. درحالیکه چربی تاثیر و ماندگاری بیشتری دارد.
  5. امکان تزریق چربی در قسمت های مختلف صورت مانند شقیقه، گیجگاه و دیگر نقاط وجود دارد درصورتی که تزریق ژل کمی محدود تر است و فقط در نقاطی مانند لب ،خط خنده و یا گونه می تواند کاربرد داشته باشد.
  6. تزریق چربی را می توان حتی به شکل وسیع تر و در حجم بیشتر مانند ساق پا، ران ها، سینه، دست، یا نواحی ژنیتال استفاده نمود. این در حالی ست که تزریق ژل به صورت محدودتر و در حجم کمتر مورد استفاده قرار می گیرد .
  7. یکی از عوارض تزریق ژل گلوله شدن آن است. در تزریق چربی به هیچ وجه امکان گلوله شدن وجود ندارد.
  8. در تزریق چربی به دلیل حجم دهی بیشتر قابلیت بیشتری برای فرم دهی و پخش یکسان وجود دارد. درتزریق ژل این امکان محدود تر است.
  9. تزریق چربی یک عمل جراحی ساده محسوب می شود و نیاز به دانش پزشکی دارد و می بایست فقط توسط پزشک جراح انجام شود. تزریق ژل را با چند ساعت آموزش میتوان فرا گرفت. تزریق چربی نیاز به تجهیزات جراحی و اتاق عمل دارد در حالیکه تزریق ژل نیاز به تجهیزات خاصی نداشته و تنها وجود شرایط استریل برای انجام آن کافی است.
  10. مدت زمان تزریق چربی حدوداً بین 5/1 الی 2 ساعت است (شامل زمان لازم برای برداشت بافت چربی، فراهم سازی و آماده کردن آن، و سپس تزریق آن در قسمت های مورد نظر) ولی تزریق ژل در مدت زمان کوتاه تری انجام می شود .

نوشتن دیدگاه