اگر شما هم به لاغری و تناسب اندام خود اهمیت می‌دهید حتماً به دنبال بهترین رژیم لاغری و یا راه های سریع لاغری و تناسب اندام گشته‌اید. زندگی ماشینی، تحرک کم، مواد غذایی حاوی هورمون و مصرف غذاهای چرب و فست بود از اصلی‌ترین عوامل چاقی در جامعه ماست. تحقیقات نشان داده است که بیش از ۴۰٪ جمعیت ما مشکل اضافه وزن و چاقی دست به گریبان است.

در چنین اوضاعی طبیعی است که همه بدنبال فرمول جادویی تناسب اندام باشند. درست است که قرص های لاغری به وفور پیدا می‌شوند، و انواع و اقسام دستگاه‌های لاغری موضعی در کلینیک‌های زیبایی وجود دارد، اما با این حال همچنان رسیدن به لاغری و تناسب اندام نیازمند برنامه‌ریزی و تلاش شماست.

در واقع با ترکیبی از اراده و تلاش فردی، ورزش، رعایت رژیم غذایی و بهره گیری از مشاوره و خدمات تخصصی زیبایی می‌توان به تناسب اندام ایده‌آل رسید. مثل هر کار دیگری، اول باید واقعاً بخواهید که لاغری و تناسب اندام برسید. شاید بدنبال دستور لاغری جادویی باشد و یا بخواهید از رازهای تناسب اندام و لاغری سر دربیاورید. بهرحال درست آمده‌اید و اولین قدم کسب آگاهی است. در این مطلب می‌خواهیم مهمترین مسائل مربوط به لاغری را مطرح کنیم و شما را با خدمات کلینیک سیب سبز آشنا سازیم.

 

لاغری و تناسب اندام چیست؟

پیش از صحبت درباره روش های لاغری و تناسب اندام بهتر است تعریف درستی از این موضوع داشته باشیم. تناسب اندام یعنی چه؟ بطور کلی  منظور از لاغری و تناسب اندام از بین بردن چربی های اضافی بدن متناسب با وزن و اندازه اندام شما. اغلب افراد فکر می‌کنند برای رسیدن به اندامی متناسب باید دستور لاغری ویژه‌ای داشته باشند و یا مدتهای طولانی ورزش کنند و رژیم غذایی خاصی را اجرا نمایند.

اما فرایند چربی سوزی بدن چندان پیچیده نیست و حتی با یک حرکت ورزشی ساده و معمولی مثل درجا زدن و یا دویدن نیز بافت چربی از عضله جدا شده و به انرژی سوخت و ساز تبدیل می‌شود. بنابراین قدم اول این است که ذهنیت خود را راجع به تناسب اندام و رسیدن به وزن مناسب اصلاح کنیم. در واقع راز لاغری سریع این است که شما باور کنید می‌توانید با فعالیت مستمر و مراقبت از تغذیه و بدن خود در مدت مشخص به تناسب اندام برسید. تناسب اندام البته فقط به معنی لاغری نیست! معنای اصلی تناسب اندام فیزیولوژیک است.

یعنی کارکرد مناسب قلب، گردش خون، ریه‌ها و عضلات با توجه به سن و سال و ویژگی‌های بدنی هر فرد.

عوامل موثر در لاغری و تناسب اندام

خب حالا که تناسب اندام را تعریف کردیم وقتش است که بدانیم چه عواملی در رسیدن به لاغری تاثیرگذار هستند. در واقع بهترین روش لاغری همان روشی است که همه عوامل موثر در تناسب اندام را داشته باشد.

اصلی‌ترین عوامل موثر در تناسب اندام این موارد هستند:

  • تغذیه

چرا ما چاق می‌شویم؟ به این دلیل ساده که کالری اضافه‌ای که از مواد غذایی دریافت کرده‌ایم به مرحله سوخت و ساز نمی‌رسد و بصورت بافت‌های چربی ذخیره می‌شود. بنابراین تغذیه یکی از عوامل موثر در تناسب اندام است. رژیم غذایی شما باید در جهت سلامتی باشد. غذا را باید برای قوتش خورد نه بخاطر هوس و شکم‌پرستی. هر وقت گرسنه شدید غذا بخورید. رژیم غذایی شما باید کم شکر و کم کالری باشد. همچنین خوردن کربوهیدرات را محدود کنید. قند و نشاسته باعث چاقی شما می‌شود.  نان، سیب‌زمینی، پاستا، ماکارانی و از این قبیل چیزها را از وعده شام حذف کنید. از چربی‌های طبیعی استفاده کنید مانند روغن زیتون، کره، ماهی و تخم مرغ. فست فود و غذاهای ناسالم را فراموش کنید. نوشیدنی های صنعتی که دارای مواد افزودنی و شیرین کننده هستند روند چربی‌سوزی را کند می‌کنند. تا حد امکان از نوشیدنی های طبیعی و دست ساز خود استفاده کنید. عرقیات ایرانی مانند شربت سکنجبین می‌تواند جایگزین مناسبی باشد.

  • ورزش

می‌دانید راز رسیدن به لاغری و تناسب اندام چیست؟ ورزش و تحرک. کسی که قلب و ریه و کبد و... سالمی دارد می‌تواند به تناسب اندام برسد و در سالیان طولانی آنرا حفظ کند. فکر نکنید منظور از ورزش حتماً ورزش حرفه‌ای و در باشگاه است، نه. ورزش های ساده ای مثل پیاده روی، دویدن، تمرین های کششی و هوازی و یوگا هم کافی است. اگر بطور مرتب روزانه نیم ساعت تا دو ساعت ورزش کنید اثرات معجزه‌آسای آنرا در تناسب اندام خود می‌بینید. در حقیقت راز لاغری سریع همین است. روی حفظ تعادل خود در تمرین‌های مختلف کار کنید. قدرت عضلانی شما به تقویت استقامت قلبی – عروقی هم منجر می‌شود که برای حفظ سلامتی شما بسیار اهمیت دارد.

 

  • تفکر مثبت

می‌گویند هر تغییری ابتدا باید در ذهن اتفاق بیفتد. لاغری شکم و رسیدن به تناسب اندام هم همینطور است. شما اول باید نگرش مثبت داشته باشید. خودتان را دوست داشته باشید و باور کنید که می‌توانید به وزن و اندام ایده‌آل برسید.

چه کسی می‌تواند تناسب اندامش را حفظ کند؟ کسی که حالش خوب باشد. کسی که نیمه پُر لیوان را در زندگی ببیند. چه کسی می‌تواند به شما احساس شادابی، سرزندگی، روحیه مثبت بدهد غیر از خودتان؟ وقتی فکر کنید در حالت ایده‌آل هستید و یا دارید تلاش می‌کنید که به لاغری برسید اعتماد بنفس مضاعف پیدا می‌کنید. پس قدم اول حتی در بهترین روش لاغری هم همین است که باور شما مثبت‌گرا باشد.

 

  • خطر نکنید

متاسفانه در سالهای اخیر تبلیغات زیادی روی شیوه های معجزه آسای تناسب اندام و رژیم های لاغری شده است. قرص ها و پودرها و معجون ها و... که قرار است معجزه کنند و یک ماهه شما را به وزن دلخواه برسانند! بهتر است مراقب این تبلیغات باشید و خودتان را گرفتار روشهای غیراستاندارد نکنید.

یک رژیم لاغری غلط هم ممکن است شما را به دردسر بیندازد. این روزها همه جا پر از مطالبی راجع به لاغری و تناسب اندام است: راه های سریع لاغری، راز لاغری سریع، بهترین رژیم لاغری شکم، دستور لاغری جادویی و... باید مراقب باشید و حتماً رژیم لاغری را انتخاب کنید که از سوی پزشکان و متخصصان تغذیه تایید شده باشد. رژیم لاغری سریع ممکن است با کاهش شدید کالری شما را به تحلیل عضلانی برساند. از دیگر عواقب رژیم های غلط می‌توان به اختلالات کبد، کلیه و دستگاه گوارشی اشاره کرد.

  • خواب کافی، دوری از استرس

داشتن خواب کافی و مناسب در ایجاد تعادل و تناسب اندام شما موثر است. اگر بتوانید الگوی ۸ ساعت خواب مفید را در شبانه روز رعایت کنید خوب است. در بیشتر راه های سریع لاغری و تناسب اندام هم به مساله خواب اشاره شده است. همچنین دوری از استرس و نگرانی و حفظ آرامش خیال در طول دوره درمان و پس از آن بسیار مهم است.

 

  • ترکیب بدنی

ترکیب بدنی شما در نوع رژیم لاغری و رسیدن به تناسب اندام موثر است. میزان چربی بدن شما باید دقیقاً محاسبه شود. می‌دانید که وزن عضلات بیشتر از چربی است، بنابراین اندازه گیری ترکیب بدنی موقع ارزیابی سطح تناسب اندامتان حتی مهم تر از وزن بدن شماست. در علم پزشکی، ترکیب بدنی از طریق معادله شاخص توده بدن (BMI) قابل محاسبه است، به علاوه که می‌توان از انواع دیگری از تست های آمادگی جسمانی یا حرفه ای پزشکی استفاده کرد تا به رقم دقیق رسید. بنابراین درصد چربی بدن در مقایسه با وزن بدن معیار بهتری برای سنجش تناسب اندام خواهد بود. پس اگر فرد لاغری را دیدید که چربی اضافی دارد تعجب نکنید چون با توجه به شاخص توده بدن کاملاً طبیعی است.

این مطلب ادامه دارد و به روز خواهد شد...

نوشتن دیدگاه