هایفوتراپی

در تکنولوژی جدید هایفوتراپی (HIFU ( high Intensity focused ultrasound امکان کشیدن پوست و جوان سازی (خط خنده،ابرو،چروک پیشانی،غبغب وشلی گردن) به روش غیرجراحی فراهم شده است. هایفوتراپی می تواند به عمق

پوست نفوذ کند بدون اینکه هیچ زخمی یا قرمزی ایجاد نماید و سطح خارجی پوست کاملا دست نخورده باقی می ماند زیرا این امواج در عمق پوست با یکدیگر تلاقی نموده و باعث تقویت اثرهم می شود . و درعمق 1/5 تا 4/5 میلیمتری پوست باعث ایجاد حرارت 65 تا 70 درجه می کند که این حرارت باعث منعقد شدن در آن نقاط می شود . اثرات HIFUهایفو تراپی چگونه است؟ معمولا بیمار در همان لحظه انجام HIFU کشیده شدن پوست را احساس می کند ولی نتایج اصلی بعد از سه ماه مشخص می شود. و روند بهبودی طی 6 ماه آینده نیز ادامه دارد و فرد شاهد اثرات بیشتر درزمینه سفت شدن و لیفت شدن صورت و گردن خواهد بود. - چه کسانی کاندید مناسبی برای (HIFU) هایفو هستند؟ افرادی که تمایل دارند همیشه جوان بمانند می توانند از سن 25 سالگی که شروع شل شدن پوست می باشد از این روش استفاده نمایند همچنین افرادی که می خواهند وزن کم کنند ونگران شل شدن صورت و گردن هستند می توانند از این روش استفاده نمایند. -آیا روش هایفو (HIFU) هیچ خطری ندارد؟ اولتراسوند از سالیان قبل در پزشکی کاربرد داشته است . تکنولوژی هایفو با سونوگرافی یکی است وکاملا ایمن می باشد. - چه تغییراتی را پس از انجام هایفو مشاهده می کنیم؟ با انجام یک جلسه هایفو (HIFU) کشیده شدن ابروها، گونه ها، خط فک مشاهده می شود عمق خط خنده کاهش می یاد خطوط پنجه کلاغی دورچشم صاف تر می شوند. همچنین شلی گردن و غبغب تا حدودی اصلاح می شود. - چه کسانی نمی توانند از این روش (HIFU) هایفو استفاده کنند؟ 1. خانمهای باردار 2. داشتن زخم یا تبخال فعال در محل مورد درمان 3. بیماران صرعی 4. وجود استنت قلبی - آیا هایفوتراپی برای انواع پوست قابل انجام است یا محدودیت برای رنگ های پوست مختلف دارد؟ هایفو برای انواع رنگها و حتی پوست برنزه نیز قابل انجام است. - ماندگاری اثر هایفوتراپی HIFU به چه میزان می باشد؟ میزان ماندگاری هایفو بین یکسال تا یک سال و نیم می باشد که در صورت استفاده از روش های مکمل درمانی RF اندولیفت این زمان قابل افزایش است. - مدت زمان هر جلسه چقدر می باشد ؟ این روش بدون درد بوده و حدود یک ساعت طول می کشد. - چه زمانی بعد از هایفوتراپی از آرایش می توان استفاده کرد؟ توصیه می گردد 1 روز پس از انجام هایفو از مواد آرایشی استفاده نمایید. - آیا پس از هایفو تراپی واقعا هیچ عوارضی مشاهده نمی شود؟ معمولا بجز مختصر قرمزی که طی یک روز از بین می رود و گاهی تورم چند ساعته که محو میشود اتفاق دیگری نمی افتد این روش کاملا بدون درد بوده و حدود یک ساعت طول می کشد. مزایای استفاده از هایفوتراپی : - لیفتینگ بسیار قوی - عدم آسیب به بافت های محیطی - عدم ایجاد آسیب در اپیدرم ( سطح فوقانی پوست) - وابسته نبودن به فصول سال - عدم نیاز به استراحت و مراقبت ویژه قبل و بعد از انجام کار - کاهش عمق خط خنده، بالا کشیدن ابروها و پلک ها، رفع چین و چروک های صورت، تحریک کلاژن سازی و جوان سازی پوست - دارای تأییدیه های معتبر دنیا نظیر ISO , KFDA .

مزایای هایفو (HIFU)

1-  بدون جراحی می باشد در نتیجه عوارض جراحی مثل کبودی و خونریزی و ... را ندارد
2-  فقط در یک جلسه انجام می شود
3- نتایج ماندگار دارد
4- درد ندارد (چون درد غیر تحملی ندارد پس حتی نیاز به بی حسی موضعی هم ندارد)
5- نیاز به بستری ندارد (بصورت سرپایی انجام می شود)
6- روشی بی خطر و ایمن برای انسان می باشد چون هیچ نوع اشعه ای ندارد یعنی هایفو (HIFU) دقیقا مثل سونوگرافی با امواج صوتی اولتراسوند عمل می کند که کاملا بی خطر است
7- هیچ نوع عارضه پوستی مثل لک و زخم و ... روی پوست ایجاد نمی کند

نتایج و اثرات هایفوتراپی

-1 لیفت (بالا کشیدن ابروها)
-2  رفع افتادگی پلک بالا
-3 رفع چروک های کناره  های خارجی چشم ها (چین های پنجه کلاغی)
-4 لیفت گونه  ها
-5 کم شدن عمق خطوط خنده و گریه (رفع افتادگی گوشه های لب ها)
-6 رفع افتادگی های زیر چانه (رفع افتادگی پایین صورت )
-7 رفع غبغب
-8 رفع چین و چروک های صورت و بالا گردن
-9 سفت و محکم شدن پوست صورت

 

نکته طلایی 

حتما حتما باید هایفوتراپی توسط پزشک با تجربه انجام شود چون:
-1  آگاهی از محل آناتومیک عروق و اعصاب و عضلات صورت و گردن در هایفوتراپی اهمیت ویژه ای دارد .
-2  پارامترهای دستگاه، حتما باید خیلی دقیق تنظیم شود و درجه و میزان انرژی دستگاه را باید برحسب ضخامت پوست در هر منطقه از صورت تنظیم شود بطوریکه به عنوان مثال در مناطقی با ضخامت پوست کم مثل پیشانی و دور چشم به نسبت از انرژی کمتر استفاده می شود .

چرا تکنولوژی هایفو (HIFU) مورد استقبال فراوان مردم قرار گرفته است؟

هایفو (HIFU) موثرترین و مدرن ترین تکنیک لیفت صورت به روش غیر جراحی می باشد که مکانیسم عملکردش با امواج صوتی اولتراسوند ساده (دقیقا مثل دستگاه سونوگرافی معمولی) می باشد بنابراین کاملا ایمن و بی ضرر می باشد (یعنی هایفو هیچ نوع اشعه ای ندارد) و فقط در یک جلسه کوتاه  مدت (حدودا 45 دقیقه ای) بدونهیچ نوع درد غیر قابل تحملی بطور رضایت بخشی باعث کشیدن (لیفت) صورت آن هم با نتیجه ای ماندگار می شود ، پس خیلی واضح است که چون بدون جراحی (بدون هیچ نوع خونریزی) و آن هم فقط در یک جلسه بتوانیم صورت شخص را بطور واضح و محسوس آن هم با اثر ماندگار با استفاده از تکنولوژی جدید (HIFU) لیفت کنیم پس بی شک استقبال فراوان و افزایش اقبال عمومی برای استفاده از این تکنیک بی نظیر قرن حاضر کاملا انتظار می رود استفاده گردند.'

 

چرا تکنولوژی هایفو (HIFU) اهمیت خاص و ارزشمندی بی نظیری نسبت به سایر روشها دارد؟

 

در ابتدا باید بگوئیم چون پوست یک فرد بالغ حدود 2 متر مربع وسعت دارد. پوست ها، بزرگترین ارگان بدنمان می باشد. ضمنا چون پوست ما ارگان سطحی و در معرض دیدی می باشد ،بنابراین کاملا بدیهی است که زیبایی پوست نقش مهم واساسی در زیبایی ما دارد پس پوستی سالم، بدون چین و چروک، با قوام سفت و مستحکم، بدون شلی و افتادگی و ... یک عامل بسیار مهم برای داشتن زیبایی و جوانی و افزایش حس اعتماد به نفس می باشد و بر عکس پوست شل و افتاده و دارای چروک نشانه پیری و باعث کاهش اعتماد به نفس می شود.
آنقدر این موضوع در طب پوست و زیبایی دارای اهمیت است که از سالیان گذشته محققین و پزشکان پژوهشگر در تمام دنیا همواره به دنبال کشف و ابداع  روشهای متفاوت و موثرتر در جهت رفع  افتادگی پوست و از بین بردن چروکهای ناخوشایند پوست بوده و هستند و در نهایت آخرین و جدیدترین تکنولوژی قرن حاضر که لیفتینگ صورت و با تکنولوژی فوق پیشرفته هایفو (HIFU) ابداع و موجب توجه فراوان پزشکان و عموم علاقمندان به طب زیبایی شد.

جهت یادآوری و بطور خلاصه باید بگوییم پوست انسان از سطح به عمق دارای 3 لایه می باشد:

-1 لایه سطحی  - اپیدرم (Epidermis)
-2 لایه میانی – درم (Derm)
-3 لایه عمقی – هیپودرم یا (sub cutaneus fat)

 

 

درون لایه میانی پوست یعنی لایه درم (Derm) یک شبکه توری مانند حاوی رشته های پروتئینی خاصی بنام کلاژن و الاستینوجود دارد بطوریکه این رشته ها (فیبرها) مانند داربستی مستحکم، همانند ستونهای قوی باعث قوام و سفتی بنای پوست انسان می شوند.
اما متاسفانه این الیاف کلاژن و الاستین توسط 2 دسته عوامل داخلی و خارجی مورد آسیب و تخریب قرار می گیرند
1 - عوامل داخلی مثل (ژنیتک، نژاد، جنس فرد و ...)
2 - عوامل خارجی مثل (اشعه UV خورشید، مصرف سیگار، الکل و ...)
آسیب به این داربست شبکه ای شکل حاوی رشته های کلاژن و الاستین است که باعث بروز شلی پوست و افتادگی آن و ایجاد چین و چروک و ... در پوست می گردد.
ما می توانیم از بعضی از عوامل آسیب رسان پوستی پیشگیری کنیم بعنوان مثال می توانیم با استفاده از کرمهای ضد آفتاب از اثرات مضر اشعه UV نور خورشید جلوگیری کنیم و ولیکن عواملی مثل ژنتیک، اثرات نیروی جاذبه و ... غیر قابل پیشگیری می باشند .

از سالهای گذشته تا به امروز بتدریج روشهای مختلف و فراوانی  برای درمان چین و چروک های پوست و رفع شلی و افتادگی آن بوده اند که به چندین مورد آنها در ذیل اشاره می کنیم:
1- لیفتینگ صورت به روش جراحی(phytidectomy ) :
با توجه به تهاجمی بودن و عوارض جراحی و بیهوشی این روش خوشایند و مورد استقبال همگان نمی باشد و تنها در موارد خاص مثل افتادگی های بسیار شدید صورت مورد استفاده می باشد.

2- استفاده از نخ های سیلوهت جهت لیفت صورت:
با یک برش کوچک در پوست ناحیه سر، تعدادی از این نخ ها را در عمق خاصی در زیر پوست صورت کار گذاشته می شود. اما در این روش هم، چون یک برش کوچک در پوست سر ایجاد می شود یک روش نیمه تهاجمی می باشد و در تایید میزان اثربخشی یا عدماثربخشی آن اختلاف زیادی بین پزشکان وجود دارد .
3-استفاده از لیزر co2 و RF (رادیوفرکوئنسی) و  FMR (فرکشنال میکرونیدلیگ رادیو فرکوئنسی )
در سال های اخیر روش هایی مثل لیزر co2 و RF (رادیوفرکوئنسی) و اخیرا روش FMR وارد عرصه پوست و زیبایی شدند. که مکانیسم عملکرد همگی این روش های ذکر شده یکسان می باشد و آن عبارت است از ایجاد گرما در ناحیه مورد نظر، بدین گونه که با استفاده از انرژی گرمایی از یک طرف رشته ای قدیمی کلاژن را تخریب کرده و از طرف دیگر باعث تحریک کلاژن سازی جدید می شود و در نتیجه قوام و تونیسته پوست افزایش پیدا می کند و پوست جوانسازی می شود
ولیکن اشکال مهمی که در این روشها وجود دارد این است که از یک طرف چون رشته های کلاژن همانطور که گفتیم از نظر موقعیت مکانی در لایه های پایینی پوست هستند پس واضح است که برای رسیدن به این الیاف کلاژنی اجبارا باید از لایه های سطحی پوست مثل اپیدرم (Epiderm) عبور کنیم و از طرف دیگر برای تخریب کلاژن ها بوسلیه گرما، درجه حرارت راباید آنقدر بالا ببریم (حدود 70-60 درجه سانتیگراد) به این دلیل که رشته های کلاژن ها در درجه حرارت 70-60 درجه سانتیگراد شروع به تخریب شدن می کند و این درجه حرارت به لایه های سطحی پوست آسیب های می رساند بطوریکه بعنوان مثال با لیزر co2 ممکن است عوارضی مثل سوختگی – زخم – لک و... در سطح پوست ایجاد شود. با ابداع تکنولوژی فوق پیشرفته و جدید هایفو (HIFU) که بوسیله امواج صوتی اولتراسوند  (ultraso…) عمل می کند ما قادریم بدون اینکه هیچ نوع آسیبی به سطح پوست بزنیم انرژی امواج صوتی اولتراسوند را بطور دقیق و حساب شده به رشته های که در لایه های زیرین پوست  هستند برسانیم یعنی بدون اینکه اصلا به سطح پوست آسیب برسانیم (که این امتیاز ارزشمند روش هایفو می باشد) می توانیم به عمق دلخواه و تعیین شده ای در زیر پوست انرژی صوتی را برسانیم.

مکانیسم عملکرد تکنولوژی هایفو (HIFU ) چیست؟

HIFU  مخفف  High Intesity Focused Ultra Sound بدین معنی که با این تکنولوژی فوق مدرن می توانیم بطور کاملا دقیق و محاسبه شده ای انرژی امواج صوتی را در عمق دلخواهی در لایه های زیرین پوست متمرکز (Focuse ) کنیم بدون اینکه هیچ گونه آسیبی به سطح پوست بزنیم. مثالی برای درک بهتر این مطلب می توان گفت همان مثال مشهور قدیمی توسط یک ذره بین روی یک برگه کاغذ ما می توانیم با حرکت دادن ذره بین (عدسی) در جلوی نور خورشید قرار گرفته شده با جلو و عقب حرکت دادن ذره بین انرژی حرارتی نورخورشید را در یک نقطه دلخواهی از ورق کاغذ که انتخاب می کنیم متمرکز و فوکوس کنیم .

 

 

....