پاکسازی یا پیلینگ پوست یعنی برداشتن غشای سطحی پوست یا به عبارتی دیگر برداشتن سلول های مرده سطح پوست

کاربرد پاکسازی پوست:

پاکسازی پوست موجب از بین رفتن سلول های مرده سطح پوست شده که امر باعث رفع تیرگی و کدری پوست شده و همچنین موجب بهبود منافذ باز پوست می گردد و چین و چروک های ریز و سطحی را نیز از بین برده و سختی پوست را کاهش می دهد و به طور کلی پوستی شاداب و با طراوت را به شما هدیه می دهد.

هرگاه صحبت پاکسازی پوست در میان باشد باید به این نکته توجه کرد که پاکسازی پوست یعنی برداشتن سلول های مرده پوست و از بین بردن آلودگی های سطحی پوست و تنظیم چربی پوست و همچنین کمک به آبرسانی و رساندن مواد مغذی مورد نیاز به پوست .

انواع پاکسازی پوست:

  1. پاکسازی به روش شیمیایی:

در این روش لایه برداری ، تخریب و برداشتن لایه های پوست توسط ترکیبات شیمیایی (مثل اسید میوه) صورت می گیرد تا آثار جوش و آکنه ، کک و مک و لک های پوستی را از بین ببرد و پس از آن فرایند پوست ریزی از 2 روز تا 2 هفته را به دنبال دارد تا پوست جدید جایگزین گردد.

  1. پاکسازی به روش مکانیکی:

در این روش لایه برداری توسط وسیله ای الکترومکانیکی (مثل دستگاه میکرودرم آبریژن) پوست ساییده می شود . این روش برای اسکارهای عمیق ناشی از آکنه کاربرد بیش تری دارد .

  1. پاکسازی به روش لیزری:

در این روش که اخیرا در برخی از کلینیک های زیبایی باب شده لایه برداری توسط لیزر co2 استفاده می شود و از خواص تبخیر آب و گرمایی استفاده می کند .

مزایای پاکسازی:

  • پوست بلافاصله پس از انجام پاکسازی آثار را نشان می دهد.
  • چربی پوست تنظیم می گردد.
  • دوره نقاهت ندارد.
  • هزینه پاکسازی پوست بسیار مناسب است.
  • آثار پاکسازی پوست هم در کوتاه مدت و هم در بلند مدت قابل مشاهده است.
  • باعث رفع آلودگی های سطح پوست می شود .
  • منافذ باز پوست را تا حدودی می بندد.
  • باعث از بین رفتن سلول های مرده پوست می گردد.

عوارض پاکسازی پوست:

به طور کلی به این دلیل که پاکسازی موجب شادابی و طراوت پوست می گردد و پوست مرده را از بین می برد و موجب سلامت پوست می شود می توان عوارض اندک مثل قرمزی و التهاب چند ساعتی آن را نادیده گرفت و این عمل درمانی و مراقبتی پوست را بی ضرر دانست .

البته می توان گفت که برخی افراد با خود درمانی سعی در رفع مشکلات پوستی خود را دارند که این امر می تواند به دلیل عدم آگاهی درباره آناتومی پوست صدمات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

در ضمن باید تاکید کرد پاکسازی پوست در سالن های زیبایی نیز ممنوع می باشد زیرا آرایشگران اطلاعات کافی درباره آناتومی پوست را ندارند و نمی توانند به طور تخصصی در این زمینه فعالیت داشته باشند و تمامی اطلاعات آنها کاملا تئوری است وممکن است مشکلاتی را در پی داشته باشد و تنها یک متخصص می تواند این کار را به طور صحیح و اصولی انجام دهد تا هیچ غارضه ای را به دنبال نداشته باشد.

مراقبت های بعد از پاکسازی پوست:

پس از انجام فرایند پاکسازی، پوست شما به شدت نسبت به اشعه نور خورشید حساس است پس لازم است از ضد آفتاب قوی با لایه ای کلفت تر بر روی پوست استفاده کنید.

همچنین رعایت بهداشت در این دوره بسیار حائز اهمیت است تا از عفونت جلوگیری کند .

بهترین زمان برای انجام پاکسازی پوست :

بهترین زمان برای انجام پاکسازی و گرفتن بهترین نتیجه زمانی است که کمترین تاثیر را از نور خورشید بگیرد . به همین دلیل فصل های پاییز و زمستان به دلیل اینکه کمتر در معرض اشعه مستقیم آفتاب می باشید و نیز نور آفتاب ملایم تر می تابد بهترین زمان برای انجام پاکسازی پوست است. ولی با این وجود در سایر زمان ها نیز بدون مانع می توانید پاکسازی را انجام دهید تنها کافی ست از ضد آفتاب های قوی استفاده کنید و نیز از عینک آفتابی برای جلوگیری از اشعه مضر آفتاب استفاده کنید.

نوشتن دیدگاه