لیزر CO2 فرکشنال

لیزر Co2نوعی لیزر لایه برداری و لیزری برای برش بافت است که انرژی آن توسط آب جذب شده و آب بافتی که تبخیر شده و باعث می شود که با گرمای سلول بسوزد و کربنیزه شود.
این لیزر تمام سطح پوست را لایه بردای می کند و زخم سطحی وسیعی در پوست ایجاد می کند و قرمزی پوست مدتی می میاند. این لیزر از جنس Co2است اما به جایی که اشعه لیزر کل پوست را لایه بردای کند ستونهایی از امواج لیزر وارد پوست می شود و شبیه چنگالی که وارد پوست می شود لیزر وارد آن می شود، کربنیزه می شود و از بین می رود و پوست بین آن ستونها سالم می ماند، به این ترتیب سلولهای سالم باعث ساخته شدن پوست در نواحی لیزر خورده شده و زخم و قرمزی پوست در مدت کمتری بهبود می یابد.

لیزر فراکشنال چه موقع اثرات بهبودی خود را بروز میدهند

دو هفته بعد از سئانس درمانی نخست پوست بیمار روشنتر و شفاف تر از گذشته بنظر آمده و بدین ترتیب با محافظت خوب پوستی از اثرات نامطلوب آفتاب هر سئانس بیشتر به نتیجه قابل قبول نزدیکتر خواهیم شد . میزان بهبودی دراسکارهای جوش های جوانی و اسکارهای آتروفیک بعد از 4 سئانس در حدود 60  درصد است . تأثیر مطلوب مداوای چروکیدگی و افتادگی پوست صورت و گردن بیمار 3 الی 4 ماه بعد از آغاز درمان و یا بعد از سومین سئانس درمانی مشاهده خواهد شد که دلیل آن تأخیر تولید کلاژن و الاستین توسط سلول های فیبروبلاست است . با این وجود میتوان گفت که نتیجه مطلوب بدست آمده پایداری زیادی داشته و تا دو سال رضایت بیمار را جلب خواهد کرد . با افزودن روش درمانی رادیو فرکوئنسی به لیزر فراکشنال میتوان تأثیر این لیزر بر روی پوست را افزایش داد .


آیا لیزر فراکشنال برای زدودن چروکیدگی و تیرگی پوست دور چشم میتواند راه حلی قابل قبول باشد

این لیزر برای رفع پف کردگی پلک ها و یا افتادگی لک فوقانی مناسب نیست ولی برای رفع پف خفیف ، تیرگی وچروک های  پلک تحتانی میتوان از لیزر فراکشنال نتایج فوق العاده ای کسب کرد .

 

آیا لیزر فراکشنال عوارض جانبی هم برای فرد دارد ؟

 اعمال لیزر فراکشنال برای افرادی که پوست نسبتا تیره ای دارند میتواند با عارضه جانبی هیپرپیگمنتاسیون و یا تیره تر شدن پوست همراه باشد از اینرو برای دوری از این احتمال بعد از معاینه فرد پوست شخص برای این روش درمانی آماده میگردد . اگر شخص در گذشته سابقه ابتلا به بیماری تب خال داشته باشد ، استفاده از داروهای پیشگیری کننده از بیماری های ویروسی حکم ضرورت دارد . همچنین بخاطر دوری از بیماری های باکتریال ، توجه به شرایط بهداشتی و اگر برای ضایعه فرد عمق لیزر زیادی در نظر گرفته شده ، استفاده از آنتی بیوتیک و آنتی ویرال تجویز میشود . 

 

....